نسيم مطهر
مقام معظّم رهبری (دام ظلّه العالی) :
امروز جوانان ما، دانشجويان ما، معلمان ما، كارگران ما، اگر مي خواهند در زمينه افكار اسلامي عمق پيدا كنند و پاسخ سؤالات خود را پيدا نمايند، بايد به كتابهاي شهيد مطهري مراجعه كنند.
سخنرانی روز معلم 15/2/1378
         
::نسیم مطهر:: :: نمايش موضوعات - سنت معطل‌مانده پيامبر خدا!
سوالات رايج مربوط به تالارهاي گفتمان
سوالات رايج مربوط به تالارهاي گفتمان
جستجو
جستجو
ليست كاربران
ليست كاربران
گروههاي كاربري
گروههاي كاربري


مشخصات
مشخصات
ورود به سيستم
ورود به سيستم
ورود به سيستم و كنترل پيغامهاي شخصي
ورود به سيستم و كنترل پيغامهاي شخصي
::نسیم مطهر:: صفحه اول انجمن » سیره نبوی

ارسال موضوع جديد   پاسخ به اين موضوع      
سنت معطل‌مانده پيامبر خدا!
نمايش موضوع قبلي :: نمايش موضوع بعدي  
نويسنده پيغام
110
معاون مدیر انجمن


4 تير ماه ? 1385
تعداد ارسالها: 186
محل سكونت: قم

ارسال ارسال شده در: چهارشنبه? 19 مهر ماه ? 1385 16:39:51    موضوع مطلب: سنت معطل‌مانده پيامبر خدا! پاسخ همراه با اعلان

سنت معطل‌مانده پيامبر خدا!


غلامعلي رجايي

****

[align=left]
[/align]
ديروز سالروز «عقد اخوت» از سوي پيامبر خدا(ص) در مدينه بود.
هرچند جامعه مدينه دوران پيامبر در ميان خود، شخصيت‌ها و اصحاب برجسته‌اي از مهاجرين و انصار مانند سلمان، ابوذر، مقداد و در صدر همه آنان، وصي بلافصل رسول گرامي اسلام، حضرت علي(ع) را داشت، نمي‌توان منكر اين حقيقت تاريخي شد كه هنوز رگه‌هاي عصبيت قومي، قبيله‌اي در آن به چشم مي‌خورد. وجود اين گرايش‌هاي البته ضعيف شده در ميان امت متحده‌اي كه پيامبر بر مبناي وحي الهي به دنبال آن بود، چيزي نبود كه از ديد تيزبين پيامبر(ص) به دور بماند. آنچنان كه ديديم، پس از رحلت ايشان كه جمعي، مجلس سقيفه بني‌ساعده را براي تعيين خليفه‌اي از سوي خود تشكيل دادند، بحث فضل و تقدم و فخرفروشي انصار و مهاجرين تا به كجا رسيد! انگار نه انگار تا روزهاي پيش، از زبان مبارك رسول خدا(ص) شنيده بودند كه هيچ عربي بر غيرعرب و غيرعربي بر عرب ديگر، جز به تقواي الهي برتري ندارد؛ قضيه عرب با عرب كه ديگر جاي خود داشت.

در دوازدهم ماه مبارك رمضان به دستور پيامبر، مراسم عقد اخوت بين مسلمانان مدينه برگزار شد و پيش از همه، خود پيامبر با علي بيعت كرد و شايد نتوان لقبي زيباتر از لقب «برادر رسول خدا» در ميان القاب حضرتش ـ كه درود خدا بر او و اولاد طاهرش باد ـ پيدا كرد. هرچند همه القاب علي همچون خود او زيبا هستند، اين يكي را حلاوتي ديگر است و چه زيبا بر سر در حرمش، اين عبارت حك شده است كه: «السلام عليك يا اخا رسول الله»؛ سلام بر تو اي برادر رسول خدا!

اين‌كه پيامبر اين ماجرا را از خودش و علي آغاز مي‌كند، براي آن است كه مسئله براي ديگران جا بيفتد و انجام آن براي آنان سخت نباشد.
آن گونه كه از متون تاريخي برمي‌آيد، رسول خدا از نخستين كارهايي كه در ماه‌هاي اول ورودشان به مدينهانجام دادند، اين بود كه بنا بر فرمان خدا، مأمور شدند، بين مهاجرين و انصار، كه دو پايه اصلي و تكيه‌گاه مردمي حضرتش در دوران سخت مكه و هجرت به مدينه بودند، عقد اخوت و پيمان برادري برقرار كنند؛ بنا بر اين پيمان، كه هرگز جنبه تشريفاتي و نمادين نداشت، دو طرف عقد برادري، با يكديگر پيمان مي‌بستند كه در حضر و سفر، كمك كار و يار و ياور هم باشند و در صورت احتياج و فقر، ديگري اموال خود را با او تقسيم كند.

اين تاكتيك به گونه‌اي در جامعه مدينه مؤثر واقع شد كه مردم وقتي يك طرف پيمان را مي‌ديدند، با توجه به شناختي كه از طرف مقابلش داشتند، او را برادر فلان شخص صدا مي‌كردند؛ مثلا گاه كه ابوذر را مي‌ديدند، به يكديگر مي‌گفتند، برادر سلمان آمد.
بر مبناي آيه‌اي كه نازل شد (آيه 6 سوره احزاب)، مفسران؛ اعم از شيعه و سني چنين برداشت كرده‌اند كه بنا بر اين پيمان الهي، برادر مي‌تواند برادر ديني‌اش را پس از ارحام و نزديكاني كه از او بنا بر كتاب خدا ارث مي‌برند، نيز در زمره كساني قرار دهد كه از او ارث مي‌برند و اين از شگفتي‌هاي اين دين است كه دامنه اخوت غير«نسبي» را به ارث مي‌رساند.

و اين امر به خوبي در آيه مشهود است: «من المؤمنين و المهاجرين الا ان تفعلوا الي اوليائكم مروه». نكته لطيف در اين عبارت، آن است كه از انصار به مؤمنان ذكر شده، حال آن‌كه مهاجرين هم جزو مؤمنين هستند. آيه به صراحت مي‌فرمايد: اگر درباره اوليا و دوستانشان معروف و كار نيكي سفارش كنند، اين امر پذيرفته شده است.

جدا از جنبه‌هاي حقوقي، عقد مؤاخات تأثيرات سياسي و اجتماعي عمده‌اي نيز در مدينة‌النبي پديد آورد. پيامبر محلي را تعيين كرد و برخي را به اختيار خودشان نهاد و فرمود، همديگر را در آغوش بكشند و «برادر» بنامند؛ ابوذر با سلمان، عمر با ابوبكر! و عبدالله بن عوف با يكي از نصاراي تازه مسلمان شده! و عبدالله بن ابي (منافق معروف) با بلال حبشي كه البته تا قيافه بلال را ديد كه مي‌خواست او را در آغوش بكشد، تمسخري كرد و از محل، به نشانه اعتراض خارج شد.
اكنون كه 1427 سال قمري از اين رويداد مهم مي‌گذرد و فضاي رمضان، جان‌هاي مؤمنان را به تسخير خود درآورده و دل‌هاي اهل ايمان را به ضيافت عشق فرا خوانده و در مسير نسيم رحمت الهي نشانده و جامعه ما در معرض اين پيمان قرار گرفته است، كاش پيامبر خدا(ص) بود و بين سران و مسئولان و دسته‌جات و احزاب سياسي موجود در جامعه ما، حكم خدا را دوباره اجرا مي‌كرد!

كاش، دوستان مؤتلفه‌اي، ياران مشاركتي را عملا برادر خود بدانند و برادران انصار حزب‌‌الله، دوم خردادي‌ها را منافق نخوانند و برخي از دوم‌ خردادي‌ها نيز به آنان لقب‌خشونت‌طلب ندهند. كاش، مي‌شد تلويزيون كه در سال‌ها قبل، مراسم افطار همه احزاب را در حضور رهبري پخش مي‌كرد، مراسم در آغوش كشيدن صادقانه و برادرانه دولتمردان پيشين و كنوني و گرايش‌هاي گوناگون را براي جامعه‌اي كه تشنه وحدت و محبت و رأفت است و بيش از هر زمان ديگر دشمنانش، به تلاش و تجزيه انسجام او مي‌انديشند، نيز نشان مي‌داد.
خدا كند آيه 6 سوره احزاب در دفاتر همه احزاب آويخته شود تا بدانند پيمان برادري كه حتي از آن ارث مي‌تواند برخيزد، حكم خداست و نبايد هيچ مسئله‌اي، اعم از گرايش‌هاي سياسي و فرهنگي و... به آن آسيبي برساند.

خدا كند پيمان برادري از سوي مقامات نظام در ميان مسئولان منعقد شود تا بهترين هديه، الگو و عبرتي از ايران اسلامي براي مسلمانان ديگر ممالك اسلامي باشد.
سال، سال رسول اكرم(ص) است و اينك سنت او فراروي همگان است و رمضان، بهترين و مناسب‌ترين زمان براي پياده شدن اين سنت مبارك پيامبر.
خدا كند با خروج ما از ماه مبارك، هرچه كينه نسبت به برادران ديني خود داريم، از دل‌هايمان پاك شود.

_________________
یا علی گفتیم و عشق آغاز شد
بازگشت به بالا
رويت مشخصات كاربر ارسال پيغام شخصي بازديد از سايت ارسال كننده مطلب آفلاين
yaser66
عضو جدید
عضو جدید


4 دي ماه ? 1390
تعداد ارسالها: 2


ارسال ارسال شده در: دوشنبه? 5 دي ماه ? 1390 00:57:14    موضوع مطلب: پاسخ همراه با اعلان

جالب بود
ممنون Smile
بازگشت به بالا
رويت مشخصات كاربر ارسال پيغام شخصي آفلاين
تمامي مطالب ارسال شده:   
ارسال موضوع جديد   پاسخ به اين موضوع       زمان پيشفرض سايت: ساعت گرينويچ + 3.5 ساعت
صفحه 1 از 1

 
رفتن به:  
شما نمي توانيد براي اين انجمن مطلب ارسال كنيد .
شما نمي توانيد براي مطالب اين انجمن جوابيه بفرستيد
شما نمي توانيد مطالب ارسالي خود به اين انجمن را ويرايش كنيد .
شما نمي توانيد مطلب ارسالي خود به اين انجمن را حذف نمائيد .
شما نمي توانيد به نظرسنجي هاي اين انجمن راي دهيد .
شما نيمتوانيد فايل هاي خود را به تالار اضافه نمائيد
شما نيمتوانيد فايل هاي موجود در تالارها را دريافت نمائيد

Powered by phpBB © 2001 phpBB Group
قالب فارسی شده توسط ایران یاد

INP-Nuke Copyright © 2005 IranNuke Premium
خدمات سایت نسیم مطهّر با پشتیبانی ستاد بزرگداشت شهید مطهری(ره) و زیر نظر جامعة الزهراء (س) ارائه می شد.
مدت زمان ایجاد صفحه : 0.04 ثانیه