مقام معظّم رهبری (دام ظلّه العالی) :
او يك روحاني معلم بود و شهيد معلمي خود شد. او معلمي را منحصر به سر كلاس درس نكرد، درس هم مي داد، دانشكده هم مي رفت، ساعتها تدريس مي كرد، در حوزه هم تدريس مي كرد، اما تعليم او يك دايره بسيار وسيع تر داشت.
سخنرانی روز معلم 12/2/1380
 منو اصلی
بخش کاربری
مطالب سایت
بخش خبری
امکانات سایت
دیگر بخشها
بخش ويژه

 ارتباط مستقیم

 پیامهای کوتاه

فقط کاربران عضو سايت ميتوانند پيغام کوتاه ارسال نمايند لطفا وارد سيستم شويد يا اينکه عضو شويد.

         
شهيد مطهر: پيام رهبر انقلاب به همايش جهاني انديشه مطهر(

 

رهبر انقلاب اسلامي در پيامي به همايش جهاني انديشه مطهر با تاکيد بر لزوم بررسي راههاي تداوم جريان عميق و اصيل انديشه شهيد مطهري فرمودند: ما نمي توانيم در شهيد مطهري متوقف شويم.

حضرت آيت الله خامنه اي در پيامي به اين همايش که توسط دکتر حداد عادل قرائت شد با اشاره به جهاد هوشمندانه، عميق و متقن علمي استاد شهيد مرتضي مطهري در مقابل تفکرات وارداتي غربي و شرقي و معرفي اسلام صحيح تاکيد کردند: يکي از مسايلي که بايد در اين گردهمايي مورد توجه قرار گيرد، بررسي راههاي تداوم حرکت عميق و اصيل شهيد مطهري براي برآورده کردن نيازهاي فکري جديد و ورود به عرصه چالش با افکار وارداتي و نقادي علمي اين افکار است .
متن پيام مقام معظم رهبري به اين شرح است :

بسم الله الرحمن الرحيم
در ابتدا از همه مسوولان و دست اندرکاران برگزاري اين کنگره و از حضور همه علما، اساتيد، محققان بويژه مهمانان خارجي که براي شرکت در اين اجلاس از کشورهاي مختلف به جمهوري اسلامي ايران تشريف آورده اند صميمانه تشکر مي کنم. بررسي انديشه ها و آراء شهيد آيت الله مطهري و تاثير آن در شکل گيري مباني فکري انقلاب اسلامي و تجليل از شخصيت کم نظير ايشان، هم مورد نياز جوامع اسلامي و هم اداي بخشي از وظيفه حق شناسي نسبت به انديشمندان و فرزانگان انقلاب اسلامي است .

به نظر مي رسد محور اصلي در اين گردهمايي بايد تبيين شخصيت فکري و هويت روشنفکري شهيد مطهري و نقش آن در جريان فکري و روشنفکري اسلامي معاصر باشد. درباره هويت فکري و روشنفکري شهيد مطهري تاکنون تعريف جامعي ارايه نشده است .

ايشان با قوت فکري و انديشه صائب خود در دهه هاي 50 - 1340 وارد ميدان هايي شد که تا آن زمان هيچکس در زمينه مسائل اسلامي وارد آن نشده بود و با تفکرات وارداتي غربي و شرقي به چالش علمي عميق، وسيع و تمام نشدني پرداخت و در جبهه مقابله با مارکسيسم و تفکرات غربي و ليبراليسم دست به يک جهاد هوشمندانه زد و با توان علمي و ايمان راسخ و اعتماد به نفس، موفقيت هاي بزرگي بدست آورد و با قدرت اجتهاد و انصاف و ادب علمي، روشي متقن و بدور از تحجر و التقاط براي معرفي اسلامي و مقابله با کج انديشي و انحراف ايجاد کرد و پايه هاي افکار مورد نياز جامعه اسلامي و انقلابي را تاسيس نمود و نقش موثري بر جريان فکري اسلامي و شکل گيري نظام اسلامي بر جاي گذاشت و بصورت سنگري امن براي جوانان طالب و علاقه مند فکر اسلامي در حوزه ها و دانشگاهها درآمد تا بتوانند زير سايه اين تفکر عميق و مستحکم دين خود را حفظ کنند و دست آوردهاي نوين فکري داشته باشند و از آن دفاع نمايند .

محور ديگري که پيشنهاد مي کنم در اين گردهمايي به آن توجه شود بررسي راههاي تداوم اين جريان عميق و اصيل است. ما نمي توانيم در شهيد مطهري متوقف شويم. هر چند پس از گذشت 25 سال از شهادت اين مرد بزرگ ، کتابهاي او جزو جذاب ترين و پرفروش ترين کتابها براي نسلهاي جوياي فکر متين و منطقي اسلام است و ما در حال حاضر بديلي براي مجموعه کتابهاي شهيد مطهري نداريم ولي نيازهاي فکري روز به روز و نو به نو مي شود و جريان ورود به چالش با افکار وارداتي و نقادي علمي و تفکيک صحيح از سقيم آن، از وظايف مهمي است که بايد ادامه پيدا کند. و ما در دهه هاي آينده به مطهري ها نياز مبرم داريم .

فکر اسلامي بويژه پس از انقلاب اسلامي مورد چالش جدي قرار گرفته و اين روند ادامه خواهد يافت . ما بايد خود را آماده کنيم و با توجه به سرمايه هاي عظيم فکري و فرهنگي اي که در اختيار ما است اگر از همه امکانات خوب استفاده کنيم در اين مصاف پيروز خواهيم شد .

خوشبختانه در حوزه هاي علميه و دانشگاهها، فضلا، علما، دانشمندان و افراد صالح و شايسته از نظر علمي و فکري وجود دارند و بايد حضور خود را در اين ميدانها گسترش دهند و با امواج تبليغاتي و شبهات جديد مقابله کنند و وظيفه خود را نسبت به اسلام ادا نمايند .

اميدوارم خداوند متعال همه شما را موفق بدارد و اين گردهمايي بتواند زمينه هاي شناخت بيشتر انديشه هاي شهيد مطهري و راههاي تداوم آنرا براي نسلهاي آينده فراهم سازد .

ارسال شده در مورخه : سه شنبه? 7 فروردين ماه ? 1386 توسط alireza25


نام: [ کاربر جدید ]

موضوع:
 
نظر:


:) ;) |) :- :( :0 :# *) ^) +)) :} |(( @: (:) :? :**

کد امنيتي : xoj31hid
تايپ کد امنيتي :


[ بازگشت ]

بازدیدکنندگان غیر عضو حق ارسال نظر و پیشنهاد در مورد مطالب این سایت ندارند .
برای استفاده از سرویسهای مخصوص کاربران عضو فرم عضویت را تکمیل نمائید .
 ورود
نام کاربری

رمز عبور

چنانچه تاکنون عضو این سایت نشده اید می توانید با تکمیل فرم مخصوص عضویت به جمع کاربران این سایت بپیوندید و از امكانات مخصوص كاربران استفاده نمائيد .

 لینکهای مرتبط

 امتیاز دهی به مطلب
امتیاز متوسط : 4.2
تعداد آراء: 5


لطفا رای مورد نظرتان را در مورد این مطلب ارائه نمائید :

عالی
خیلی خوب
خوب
متوسط
بد


 انتخاب ها

خدمات سایت نسیم مطهّر با پشتیبانی ستاد بزرگداشت شهید مطهری(ره) و زیر نظر جامعة الزهراء (س) ارائه می شد.
مدت زمان ایجاد صفحه : 0.02 ثانیه